Theresienstädter Initiative: | über TI | Newsletter TI |
Institut Theresienstädter Initiative: | über ITI | Publicationen | Datenbank | Flüchtlinge | Bibliothek |
Terezin kodomotači kara - načisu ni kakurete dasareta zašši (VEDEM) jori. Tak pro nás exoticky zní název knihy, který v českém překladu znamená přibližně: Poselství terezínských dětí - z časopisu Vedem, utajeného před nacisty.
Jejím vydavatelem je Ičiró Nihei a vyšla letos v červnu v tokijském nakladatelství Šinjóron. Autorka Sačiko Hajaši zde vlastně poprvé seznamuje japonskou veřejnost s tvorbou vězněných židovských dětí. Knize dominují ukázky z Vedem, který dnes patří ke stěžejním literárním dokladům o terezínském ghettu.
Vedem vycházel na jedničce
v L 417 týdně
od prosince 1942 do června 1944. Zachoval se celý (na 800 stran). Jeho redaktor Petr Ginz vytvořil žánrově vyvážený časopis s úvodníky, zprávami, povídkami,
úvahami, poezií a ilustracemi. Ze současného pohledu jsou objevné i reportáže, jež jsou často
jediným autentickým svědectvím o událostech a výrazných osobnostech ghetta.
Kniha je koncipována přednostně pro mladé čtenáře. Sačiko Hajaši
velmi erudovaně i citlivě přibližuje japonským čtenářům tragédii vzdálené Evropy. Také
ukázky z Vedem vybrala tak, aby próza, poezie a ilustrace naznačovaly
úplný obrys osudu židovského společenství od nástupu nacismu až po Terezín a vyhlazovací
tábory. Autorka se zamýšlí nad odezvou mezní situace v duši chlapců, stojících na prahu
dospělosti. Nad podivuhodným utvářením jejich republiky Škid
,
nad vším, co neztratilo na aktuálnosti ani pro současnou pedagogiku. Se Sačiko
Hajaši spolupracoval Jiří Kotouč.
Publikace má 234 stran s četnými ilustracemi.
Téměř zároveň s předchozí japonskou knihou vydalo newyorské nakladatelství Holiday House publikaci Fireflies in the Dark - The Story of Friedl Dicker - Brandeis and the Children of Terezin (Světlušky v noci - Příběh Friedl Dicker - Brandeisové a terezínských dětí). Napsala ji Susan Goldman Rubinová, žijící v Malibu v Kalifornii. Je to autorka převážně biografických knih pro děti a mládež. V tomto svém novém díle dokázala i na spíše malé ploše (48 stran, 60 vyobrazení) výstižně ztvárnit velké téma. Znamenité barevné reprodukce dětských kreseb nám znovu připomínají, že bez podmanivého působení a tvůrčího odkazu malířky a pedagožky Brandeisové by terezínská tragédie nikdy nemohla být tak naléhavě zjevena světu.
Friedl vyučovala v ghettu stovky dětí, jejichž sebeskromnější zachované práce mají přinejmenším hlubokou hodnotu narativní. Ale mezi těmi jejími dívenkami byly i některé zvláště nadané. Ty pak často vytvořily skutečné klenoty dětské kresby, promlouvající nejen za své autorky, ale i hlasem statečné paní učitelky. Opravdu: každá ta půvabná kresba, koláž, výšivka se podobá lístku, který nám přes půl století posílá Friedl Dicker - Brandeisová. Pročítejme si ty lístky pozorně stále znovu a znovu.