Preskoc hlavicku stranky
Terezínská iniciativa: TI | časopis TI
Institut Terezínské iniciativy: ITI | publikace | databáze | uprchlíci | knihovna
start > TI > časopis TI > č. 18

Pamětní kniha německých židů v Terezíně

Prezentace ve Frankfurtu

Fritz-Bauer-Institut společně s Židovskou obcí ve Frankfurtu nad Mohanem a Německo-českou společností zorganizovali 13. června veřejnou prezentaci Terezínské pamětní knihy. Oběti židovských transportů z Německa do Terezína, kterou vydal Institut Terezínské iniciativy v německé verzi v nákladu tisíc výtisků.

Prezentaci uvedl a řídil prof. Jiří Kosta. Poté prof. Felix Kolmer seznámil přítomné s historií a činností Institutu Terezínské iniciativy a zástupkyně ředitele Fritz-Bauer-Institutu dr. Irmtrud Wojak ocenila přínos díla pro historiografii i práci památníků a muzeí v Německu.

Přednášku na téma Němečtí židé v Terezíně a Terezínská pamětní kniha pak přednesl Miroslav Kárný, který objasnil hlavní zásady, jimiž se editoři řídili, jak je pamětní kniha strukturována a jak ji používat. Uvedl, že v letech 1942 - 1945 přijelo z Německa do Terezína 329 transportů s 42 124 židovskými vězni, z nichž 20 441 zemřelo přímo v Terezíně, 15 887 bylo dále deportováno a tam s výjimkou 192 zahubeno. Přednášející pak analyzoval, jak rozdílná věková struktura české a německé skupiny i jiné objektivně dané, organizátory konečného řešení cílevědomě založené a využívané faktory rozdělovaly zájmy obou skupin a vytvářely napětí mezi nimi.

Ke zničení většiny terezínských vězňů z Německa zcela postačily terezínské táborové podmínky, pro vyhlazení většiny českých židů muselo být v mnohem větší míře použito industrializovaných vraždících prostředků. Výsledek však byl stejný: Zatímco z terezínských vězňů, českých židů, buď v Terezíně nebo po další deportacích zahynulo 86,35%, z německých židů 85,78%. Rozdíl je tedy pouhé půl procento.

Prezentace vzbudila velký zájem a do centra frankfurtské židovské obce přišlo na 200 návštěvníků.

Obsáhlejší zprávu přinesl deník Frankfurter Rundschau.

Poděkování a ocenění

Ještě před prezentací ve Frankfurtu předali představitelé Institutu Terezínské iniciativy, prof. Felix Kolmer a Miroslav Kárný Terezínskou pamětní knihu německému velvyslanci Hagen Lambsdorffovi a poděkovali za finanční podporu, kterou Spolková republika Německo institutu poskytovala a která vydání knihy umožnila. Velvyslanec ocenil význam tohoto díla a prohlásil, že je pošle spolkovému ministrovi zahraničí Joschkovi Fischerovi. Ten pak velvyslanci odpověděl:

Chtěl bych Vás poprosit, abyste osobně předal mé výslovné poděkování za pohnutou a působivou práci na této bolestivé kapitole německo-českých dějin profesorovi Kolmerovi a panu Miroslavu Kárnému. Je to dílo působící hlubokým dojmem.

Spolková ústředna pro politickou výchovu v Bonnu zakoupila 100 výtisků tohoto německého vydání Terezínské pamětní knihy a rozeslala je do knihoven německých památníků, muzeí a vědeckých ústavů.

Poslední změna: 19. 12. 2000
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz