Skip to main content
Terezin Initiative: about TI | newsletter TI
Terezin Initiative Institute: about TII | publications | database | refugees | library
home > about TI > newsletter TI > nr. 20

Informace - Vzkazy - Výzvy - Prosby

Pomozte identifikovat mladé fotbalisty

Mladý muž ve skupině chlapců na fotogradii je Jirka Taussig, žijící dnes v USA jako Georg Tesar. Narodil se 8. 3. 1919, do Terezína přijel z Prahy transportem Dc v červnu 1943. V Terezíně hrál aktivně kopanou za mužstvo Špedice, zápasy se odehrávaly na dvoře Drážďanských kasáren. V září 1944 byl deportován do Osvětimi Birkenau. Válku přežil. Po návratu do Prahy byl v letech 1945-46 členem národního mužstva kopané a hokeje.

Snímek (poslal nám jej Pert Erben z Izraele), je z roku 1939, kdy Jiří Taussig vedl na pražském Hagiboru fotbalový kroužek židovských chlapců a nyní nás prosí o pomoc při identifikaci mladých fotbalistů.

Kdo poznáte sami sebe či někoho jiného, napište prosím najednu z uvedených adres

Georg Tesar,

12150-8 Str. 820 Mineapolis - Minesota 55402 - USA

Petr Erben,

Harimon 6, 78393 Ashkelon, POB 5018, Izrael

Dopis z Brazílie

V minulém čísle časopisu Terezínská iniciativa byl publikován dopis paní Evy Mráčkové  Kaufering v roce 2000.

Byl jsem vězněn v Kauferingu, zahynul tam můj otec a starší bratr. Minulý měsíc jsem byl v Evropě a chtěl jsem jet z Mnichova do Itálie a do Francie. Rozhodl jsem se, že pojedu přes Kaufering. Zavolal jsem do Kauferingu, spojil jsem se s panem Seppem (juniorem) a ten mi vysvětlil cestu. Jeli jsme tedy i s manželkou do Landsbergu a pár kilometrů dále jsme našli Památník koncentračního tábora Kaufering.

Lilo jako z konve a já jsem stál před německým a izraelským pomníčkem a plakal. Déšť k tomu patřil, a tak bylo těžko rozeznat, co je déšť a co jsou slzy.

Jsem rád, že paní Mráčková o Kauferingu napsala, jinak bych ani nevěděl o existenci Památníku. Byl jsem v Kauferingu před třiceti lety, hledal jsem lágr, ale nenašel jsem vůbec nic. Typické pro tehdejší dobu! Nikdo o někdejším koncentráku nevěděl. Hledal jsem místního kováře, který pomáhal mému bratru, když u něj pracoval. Tím, co tehdy můj bratr přinesl zpět, mi vlastně zachránil život. Našel jsem syna tehdejšího kováře, děkoval mu, ale dojetím jsem ani nemohl mluvit.

Tímto krátkým příspěvkem chci poděkovat paní Evě Mráčkové. Tabulku se jménem MUDr. Lüftschitze jsem našel, tabulka Dr. Roubíčka a Zdenka Roubíčka je v mém srdci.

Karel Roubíček, Sao Paulo

Hledáme pamětníky

Prosíme o pomoc pamětníky, kteří si vzpomenou na Mílu Fischerovou, která byla 27. 7. 1942 ve svých dvaceti letech odtransportována do Terezína. Do té doby žila v Praze, již bez rodičů, u své provdané sestry.

Z jejího vyprávění si pamatujeme pouze to, že se v Terezíně starala o malé děti. Měla blízkou přítelkyni Věru Liškovou, s jejíž pomocí se několikrát dostala v přestrojení za terezínské zdi, aby se mohla krátce setkat se svým příbuzným, který byl po smrti rodičů jejím poručníkem.

Za pomoci blízkých spoluvězňů se jí podařilo z Terezína uprchnout. Potom se skrývala na různých místech, nejvíc v jižních Čechách, později i v Praze v Hybernské ulici v domě po rodičích, kde měla připravenou skrýš před Němci.

Dnes víme, že se během terezínského pobytu muselo naší mámě a babičce přihodit cosi, o čem své rodině později nikdy nevyprávěla.

Pokud někdo přišel do styku s Mílou Fischerovou (případně s její přítelkyní Věrou Liškovou), prosím, ozvěte se na telefonní číslo: 02/697 68 61 nebo na e-mail: rufi@volny.cz

H. Černá, dcera

Jarní výlet do Třebíče

Byla krásná červnová neděle a my jsme se vydali na výlet do Třebíče.. Jeli jsme na výstavu fotografií Egona Jordana Memorial Holocaustu Miami (Florida - USA) a Ghetto Terezín - Paměť kamenů.

Výstava se konala u příležitosti 700. výročí města Třebíče a byla uspořádána v synagoze třebíčského ghetta.

Vystavené fotografie obrovských rozměrů byly laděny do šedomodrého tónu a jednotlivé zvýrazněné postavy památníku zřetelně ukazovaly hrůzy a utrpení židovského národa za 2. světové války.

Po prohlídce výstavy jsme se prošli v doprovodu pí Nestrojilové starobylým ghettem, které na nás všechny velice zapůsobilo, a jistě jsem nebyla jediná, která se v duchu třenesla do doby, kdy v dnes mrtvém ghettu žili naši předkové.

Po této procházce naší minulostí jsme v doprovodu manželů Pavlíkových navštívili starý židovský hřbitov. Péče pana Pavlíka o tuto starobylou památku je ohromující a jeho zajímavý výklad o životě židů v Třebíči i v nás všech vyvolal otázku, zda i my děláme všechno proto, aby naše minulost mohla žít dál.

Ke konci dne někdo podnikl procházku městem a část účatníků si prohlédla starobylý dóm. I přes náhlý déšť jsme byli všichni spokojeni s průběhem krásného dne a ji teď se všichni těšíme na další výlet.

Milena Procházková

Každý člověk má své jméno

The Hidden Child Slovakia, pobočka v Košicích žádá o pomoc při realizaci projektu Každý člověk má své jméno.

V roce 1944 bylo z Košic, které tehdy patřily k Maďarsku, deportováno takřka 12 tisíc židovských občanů do koncentračních táborů. Přežilo jen asi 200 - 300 lidí. Rádi bychom zjistili, zveřejnili, zachovali jména co největšího počtu lidí. Ve slovenských archívech však tyto údaje chybí.

Prosíme proto každého, kdo nám může pomoci nebo poradit při pátrání po jménech našich spoluvězňů, o kontakt na níže uvedenou adresu.

Kende F. Csaba

Sokolovská 24, 040 11 Košice tel.: +42195/6427725, e-mail: kende.csaba@nextra.sk

Prosím, ozvěte se!

Pan Louis Frankenberg (přezdívka Lode), ročník 1936, z Brazílie, který v roce 1944 mezi sedmým a osmým rokem svého života přijel do Terezína jako Lodewijk Frankenberg z Westerborku, hledá betrojerky, které se o něj staraly (patrně L 318) a případně děti, které si ho ještě pamatují.

Adresa je v redakci Terezínské iniciativy.

Další smutná zpráva

S politováním oznamujeme, že 5. května 2001 zemřela paní Alice Braunová, členka Terezínské iniciativy.

Last Update: 24. 2. 2002
Contact: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz