Skip to main content
Terezin Initiative: about TI | newsletter TI
Terezin Initiative Institute: about TII | publications | database | refugees | library
home > about TI > newsletter TI > nr. 20

Internet - brána ke vzdělávání o holocaustu

Světová informační síť získává stále důležitější místo při šíření informací a komunikaci. Úměrně tomu roste i význam Internetu ve vzdělávání - vždyť dnes téměř každý školák umí na Internetu vyhledávat a běžně si připravuje s jeho využitím úkoly a školní práce. I přes věkovou a technickou bariéru není daleko doba, kdy i většina učitelů bude materiály pro výuku, různé vzorové hodiny a nápady v první řadě vyhledávat na Internetu. Vládní projekt na zavedení Internetu do každé školy ukazuje, že i ministerstvo školství na rozvoj práce s Internetem ve školách klade velký důraz.

Že Internet bude významným nástrojem při vzdělávání o holocaustu si již dříve uvědomily významné zahraniční instituce, jež mají tutu činnost v popis práce - za všechny uveďme např. washingtonské Muzeum holocaustu ( www.ushmm.org) a Jad vašem ( www.yad-vashem.org.il). Na svých internetových stránkách tyto a další instituce uveřejňují přehledy dějin, dokumenty, fotografie a řadu dalších materiálů, stejně jako pomůcky pro výuku. V posledních letech právě tyto části jejich stránek rychle rostou a reagují na silnou poptávkou po snadno dostupných informacích o holocaustu.

V současnosti je na Internetu v angličtině, němčině, ale též dalších jazycích k dispozici obrovské množství materiálu o holocaustu různého zaměření a kvality. Zadáme-li např. na v současnosti nejefektivnějším vyhledávači  www.google.com heslo holocaust, získáme obratem odkazy na téměř milion internetových stránek. Tato neobyčejná nabídka je ale zároveň problematická a ukazuje na to, že se na Internetu nachází také obrovské množství nekvalitních textů, zavádějících informací, nemluvě snad ani o programovém popírání holocaustu. Právě proto je třeba vytvářet velké internetové portály, které nepřipraveného uživatele tematikou provedou a poskytnou mu odkazy na další seriózní internetové stránky. Přesně tuto úlohu chtějí hrát již zmíněné i internetové stránky, či např. německý portál  www.shoah.de.

Na českém Internetu dosud takový rozcestník k problematice holocaustu chyběl. Studenti či učitelé hledajícím na Internetu informace v českém jazyce byli odkázáni na marginální texty a materiály. Právě tuto zásadní mezeru se rozhodla Terezínská iniciativa zaplnit projektem informačních a vzdělávacích internetových stránek, jež byly po více než roční přípravě otevřeny v září 2001. Jejich adresa je  www.holocaust.cz. Server holocaust.cz obsahuje stručné texty o dějinách konečného řešení židovské otázky a o nacistické genocidě Romů, množství dokumentů, fotografií, článků z tisku a dalšího doplňujícího materiálu. Ve zvláštní sekci pro učitele se snažíme shromažďovat praktické materiály, jež jim mohou pomoci při výuce o holocaustu. Zvláštní důraz klademe též na uveřejňování autentických vzpomínek pamětníků, které připravujeme ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Rádi bychom i touto cestou poděkovali všem pamětníkům, kteří svolili s uveřejněním svých vzpomínek na internetových stránkách  holocaust.cz.

Otevřením internetových stránek pro veřejnost jejich vývoj nekončí, ale právě naopak začíná. Editoři by rádi využili neomezené kapacity internetové stránky a postupně shromáždili širokou paletů materiálů, od krátkých textů či obrázků po odborné studie. Stránky holocaust.cz jsou aktualizovány každý týden. Jsou doplněny vybranými aktualitami a odkazy na zprávy v tisku. Internetové stránky jsou otevřeny všem těm, kteří by měli zájem přispět svými texty či nápady. Všechny podněty je možné směřovat na emailovou adresu education@terezinstudies.cz či na adresu Terezínské iniciativy.

Last Update: 22. 2. 2002
Contact: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz