Terezin Initiative: | about TI | newsletter TI |
Terezin Initiative Institute: | about TII | publications | database | refugees | library |
Jiří Steiner
Dvakrát ročně - vždy v lednu a v červenci - nám pošta doručuje dopis z Bejt Terezín od našich izraelských přátel. Stejně jako my i oni vydávají svůj časopis. Ten letošní nás překvapil novou grafickou úpravou, samostatným titulním listem i obsahem.
Naše členka a pro mnohé z nás přítelkyně Ruth Bondyová věnovala svůj příspěvek skutečnosti, že bulletin, který vydává BT, vychází od roku 1976, toto číslo je už padesáté, že vycházel i v době válek, a to hebrejsky, německy a anglicky. Informuje o všem, co se doma i ve světě děje, velkou pozornost věnuje terezínskému ghettu. Má velký význam i pro druhou a třetí generaci. Podle paní Bondyové je důležité získat finanční prostředky nebo bohatého sponzora, aby periodikum mohlo dál vycházet.
Zejména přátelé z Anglie, Německa, Rakouska a Japonska, uvedení v návštěvní knize galerie, kterou otevřel BT vloni v květnu, doporučují věnovat výstavní činnost všem stránkám života v terezínském ghettu, například i transportům na východ.
Příspěvek informuje o článcích v různých bulletinech, také v české publikaci Terezínské studie a dokumenty.
Výstavu o životě a díle Fridl Dicker-Brandeisové (1898-1944) otevřeli 14. listopadu 2000 v pařížském Muzeu umění a historie Židů. Dva dny před otevřením se konal studijní den o terezínském ghettu, o návštěvě delegace Mezinárodního červeného kříže, o propagačním filmu točeném v ghettu, také o umění a hudbě.
Přehlídka zahrnuje kresby, nábytek a předměty navržené a zhotovené Friedl (jak ji děti nazývaly), fotografie z jejího života a výběr z kreseb dětí nakreslených v Terezíně.
Výstavu uvidí v Berlíně, Stockholmu, v Atlantě a Tokiu.
V listopadu roku 2000 se v BT konalo setkání mládeže i dospělých,
jejichž rodiče či prarodiče byli postiženi nacistickým holocaustem. Ve třech skupinách jednali nad
fotografiemi na téma Moje rodina ve vztahu k holocaustu -
minulost, přítomnost a budoucnost.
Z interview s vedoucí studijního střediska Anitou Tarsi je zřejmá velmi intenzivní činnost této instituce: vzdělávání učitelů, kteří doprovázejí skupiny mládeže při cestách do Polska a České republiky, studijní dny pro školáky a učitele o terezínském ghettu, internetové programy a mnoho jiného.
Od června 1999 působí 10 studijních center dospělých, studentů a dětí. Zabývají se nejen terezínským ghettem, ale i dalšími tématy holocaustu, například nacistickou výchovou a propagandou.
Mezi těmi, jimž prezident ČR Václav Havel udělil vloni 28. října státní vyznamenání, byli i český významný spisovatel Arnošt Lustig a Olga Fierzová (1900 - 1990), která se po druhé světové válce starala o děti, postižené holocaustem i jinými válečnými událostmi.
Každoroční soutěž kreseb českých dětí pořádá od roku l996 Památník Terezín. Nejlepší práce byly vystaveny v loňském roce v Muzeu ghetta a vítězové obdrželi ceny.
Svitek českobudějovické tóry vykoupily současně se stovkami dalších tór USA od totalitní vlády ČSSR.
John Freund, jeden ze šedesáti chlapců, kteří se zachránili těsně před plynovou komorou a po válce vytvořili sdružení Birkenau Boys, vyprávěl v synagoze o životě židovských obyvatel Českých Budějovic, z nichž přežilo jen 35.
Časopis BT informuje, že na Hagiboru, na kterém mnoho židovských dětí před odjezdem do ghetta trávilo při sportu a hrách volné dny, se má uskutečnit v roce 2003 mistrovství světa v ledním hokeji.