Terezin Initiative: | about TI | newsletter TI |
Terezin Initiative Institute: | about TII | publications | database | refugees | library |
V pondělí 8. května se uskutečnil zájezd do Terezína na slavnostní koncert, který uspořádal Nadační fond Hanse Krásy. Na tomto setkání bylo městu Terezín slavnostně předáno nové koncertní křídlo - dar z Japonska. (Viz minulé číslo našeho časopisu, str. 13 - pozn. redakce). V Japonsku založená Společnost pro darování piana Terezínu byla ustavena lidmi dobré vůle, kteří rok předtím navštívili Terezín.
Vyjeli jsme z Prahy již dopoledne, aby si účastníci výletu mohli v klidu prohlédnout expozice v Magdeburských kasárnách i v Muzeu ghetta. Navštívili jsme také krematorium na židovském hřbitově.
V 16 hod. začínal slavnostní pořad před samotným koncertem, který postupně zahájili všichni pořádající - Nadační fond Hanse Krásy, město Terezín, japonské velvyslanectví, velvyslanectví SRN a Jeunesses Musicales Mecklenburg. Všichni pořadatelé mají velkou zásluhu na tom, že se všem účastníkům zájezdu koncert velmi líbil a že jejich závěrečný potlesk byl naprosto upřímný.
Jako každý rok, tak i letos byla třetí neděli v květnu na Národním hřbitově v Terezíně uspořádána pamětní vzpomínková tryzna. Jako každý rok, tak i letos zástupci Terezínské iniciativy položením věnce uctili památku všech umučených vězňů. Letošní 55. výročí konce války učinilo z této tryzny významnou událost, které byl přítomen prezident ČR Václav Havel, zástupci diplomatického sboru a vládní představitelé.
Terezínská iniciativa umožnila všem zájemcům účast na tomto pamětním dni. Po ukončení tryzny jsme navštívili město Terezín, kde každý prožil příjemné odpoledne podle svých zájmů. Při večerním návratu do Prahy všichni účastníci poděkovali za dobře organizovaný výlet.
Velice nás všechny překvapila neúčast mladých lidí, pracujících i jinak sdružených kolem Židovské obce v Praze, a tím i jejich nezájem o dění kolem nás.
Ve středu 25. 5. 2000 členky TI, které jsou zároveň i členkami WIZO, se zúčastnily krásného výletu, který pro ně WIZO uspořádalo. První část výletu směřovala do Benešova, kde nám členka TI paní Hana Blánová umožnila návštěvu nově vybudovaného Památníku, předělaného z bývalého obřadního domku na židovském hřbitově.
S nebývalou citlivostí je vybudovaná pamětní síň, kde jsou uvedena jména umučených židovských občanů z Benešova a okolí. Celé pamětní síni dominuje vysoký, z krásného dřeva zhotovený sedmiramenný svícen. V další místnosti jsou shromážděny doklady a fotografie ze života židovských občanů Benešova.
Hana Blánová, díky které je tento památník vybudován, nám se smutkem sdělila, že jsme první větší skupina z Prahy, která památník navštívila a s velikým zájmem prohlédla všechny prostory. Byly jsme velice rády, že nás paní Blánová potom doprovázela i na Konopiště. Navštívily jsme zámek, krásný park a procházkou růžovou zahradou jsme ukončily velmi vydařený výlet.