Preskoc hlavicku stranky
Terezínská iniciativa: TI | časopis TI
Institut Terezínské iniciativy: ITI | publikace | databáze | uprchlíci | knihovna
start > TI > časopis TI > č. 16

Vybrali jsme pro Vás z nového čísla bulletinu Beit Terezín

V srpnu letošního roku vydal  Beit Terezín už své 47. číslo. I z něho jsme vybrali zajímavé informace:

Novým předsedou společenství BT byl na letošním květnovém shromáždění zvolen příslušník druhé generace Eli Lawental. Ve svém dopise se obrací na všechny členy BT, aby i nadále rozvíjeli aktivitu, která povede k naplňování stanovených cílů. Je doktorem sociálních věd a získal diplom na filozofické fakultě a tituly v oborech státních věd a administrativy.

Na květnovém shromáždění přednesla naše členka Anna Lorencová pozdravný dopis předsedkyně Terezínské iniciativy Dany Lieblové. Ta ocenila velmi dobrou spolupráci obou organizací.

Průvodce pro terezínské ghetto vydal BT ve spolupráci s oddělením mládeže izraelského ministerstva výchovy. Průvodce obsahuje přehled různých míst, která - tematicky seřazená - připomínají historii. Kromě textů obsahuje publikace také obrázky, fotografie a karty. Smyslem knížky je umožnit návštěvníkům Terezína, zejména skupinám mládeže, orientovat se zde a terezínské ghetto pochopit.

Vedoucí Terezínského hudebního pamětního projektu (TMMP) Prof. David Bloch informoval vedení BT, že britské nakladatelství Boosey a Hawkes, které se specializuje na hudební tvorbu, se rozhodlo vydat asi 60 hudebních děl, která vznikla v terezínském ghettu v letech 1941 - l945.

Kabaret Karla Schwenka uvedli v auditoriu památníku Yad Vašem. Originální šansony napsali Petr Kien, Karel Schwenk, Frída Rosentalová a jiní. Mnohé melodie jsou původní, jiné bylo třeba znovu zkomponovat.

10. března před 51 roky tragicky zahynul Jan Masaryk. Byl velkým přítelem Židů v Izraeli. Mnohostrannou pomoc židovským záležitostem věnoval nejen jako ministr československé exilové vlády během druhé světové války, ale zejména po svém návratu do Prahy, kde se kromě jiného až do února l948 věnoval spolupráci s Jointem.

Helga Hošková vystavovala koncem roku své kresby v Londýně, a to jak dětské veselé kresby, které tvořila přímo v Terezíně, tak vážné studie, které vytvářela o holocaustu po válce. Výstavu v Londýně uspořádal týdeník TIME.

Poslední změna: 20. 11. 1999
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz