Preskoc hlavicku stranky
Terezínská iniciativa: TI | časopis TI
Institut Terezínské iniciativy: ITI | publikace | databáze | uprchlíci | knihovna
start > TI > časopis TI > č. 16

Setkání dětí z terezínského domova L 318

Letos v červnu, po 54 letech, se v Praze sešly bývalé děti z L 318. Byl jsem vedoucím tohoto domova v letech 1942-1944 spolu s obětavou Bertou Freundovou, která zahynula v Osvětimi.

Mnoho let jsem se snažil zjistit adresy sourozenců Schafferových, abych je mohl seznámit s textem dopisu jejich německé matky, poslaným z Prahy do Terezína. Dolfi byl tehdy dvouletý, Brigita čtyřletá.

Zásluhou Ericha Rohana, Anny Hyndrákové a zejména Hanky Růžičkové jsme se setkali nejen se sourozenci Schafferovými, ale i s dalšími "dětmi" - Nadjou Kelly z Anglie, Věrou Egermayerovou. která je novozélandskou konzulkou v Praze a jejich vychovatelkami - Irenou Brodovou a Dr. Martonovou. Vilma Holzerová-Fischerová se schůzky bohužel nedožila.

L 318 byl dětský domov pro české, později také německé, holandské a dánské děti ve věku od 2 do 9 let, většinou sirotků. Věnovali jsme jim nejlepší možnou zdravotní péči, snažili jsme se o zlepšení jejich stravy a zavedli jsme i tajné vyučování.

Hudební a divadelní programy umožňovaly dětem žít alespoň "polonormálním životem", pokud zůstaly v Terezíně.

Řada z nich po válce vystudovala a jsou dnes velmi úspěšnými lidmi.

Michal Flach, USA

Zatím známe adresy 8 bývalých dětí z L 318. Kdo zná další "děti", prosím, ozvěte se na adrese: Anna Hanusová-Flachová, Antonínská 26, 602 00 Brno, tel.: 05/41 21 32 35.

Poslední změna: 1. 12. 1999
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz