Skip to main content
Terezin Initiative: about TI | newsletter TI
Terezin Initiative Institute: about TII | publications | database | refugees | library
home > about TI > newsletter TI > nr. 17

Po stopách akce Lublin - Izbica

Z pověření Institutu Terezínské iniciativy jsem v červenci 1999 navštívil některá místa ve východním Polsku, kde byly za války zavražděny tisíce židovských občanů z Polska a dalších evropských národů, která mají vztah i k tragedii českých židů. Na všech navštívených místech jsem pořídil fotografie.

Prvním cílem návštěvy byl Lublin, starobylé výstavní město, kde před válkou tvořili židé třetinu veškerého obyvatelstva. O poměrech v Lublinu a lublinském okrese vypovídá už fakt, že velitelem SS a policie tam byl Brigadenführer Odilo Globocnik, kterého po skandálech ve funkci vídeňského gauleitera poslal Himmler do Generálního gouvernementu s úkolem zlikvidovat židy, aristokraty, inteligenci a církevní živly.

Ostnaté dráty nabité elektřinou kolem koncentračního tábora Majdanek.

Na jižním předměstí Lublinu, nazvaného podle někdejšího tatarského tábořiště Majdan Tatarski, založila wehrmacht na podzim roku 1940 tábor Majdanek, určený pro polské a později i ruské válečné zajatce. Koncem roku 1941 přešel pod správu SS a postupně se proměnil v tábor koncentrační a vyhlazovací.

Mauzoleum s popelem zavražděných v Majdanku.

Na místě bývalého koncentráku je dnes Muzeum martyrologii Majdanek, kde Poláci důstojně uctili památku mrtvých vysokým monumentem symbolizujícím utrpení vězňů a mauzoleem s popelem zavražděných. Esesáci opustili Majdanek před postupující Rudou armádou v červenci 1944 tak kvapně, že nestačili zlikvidovat důkazy svých zločinů. Proto jsou v Majdanku zachované plynové komory, krematorium a řada táborových baráků. V několika blocích jsou instalovány výstavy seznamující návštěvníky s historií tábora. Jedna z vystavených fotografií zachycuje i příjezd transportu do Terezína. V jednom z bloků jsou vystaveny statisíce párů bot obětí. V další části tábora je zpřístupněno několik obytných bloků, které názorně ukazují v jakých nesnesitelných podmínkách museli vězňové žít. Všechny bloky jsou dřevěné, bez vytápění. Esesáci zřejmě nepočítali s tím, že se zde vězni zdrží déle a přísun nových vězňů byl stále hojný. Za dobu existence tábora Majdanek v něm zahynulo 360 tisíc lidí, z toho dvě třetiny židů. Ostatní byli Poláci a ruští zajatci. Z Terezína přijely do Majdanku dva transporty po 1000 lidech, vypravené 25. května a 13. června 1942.

Pomník zavražděným v Majdanku.

Další zastávkou byla vesnice Trawniki sloužící od května 1942 jako tábor nucených prací především pro sovětské zajatce a polské židy. Vězňové pracovali na zemních pracích a v okolních továrnách. Do konce roku 1942 a v roce 1943 byli do Trawniků deportováni židé z různých polských ghett a dostali se tam i židé z dalších zemí. Po povstání ve vyhlazovacím táboře Sobibor v říjnu 1943, kde byly likvidovány všechny židovské tábory v oblasti Lublinska, bylo v rámci této akce vyvražděno v Trawnikách 43 tisíc židů. Zbytek byl na jaře 1944 deportován do Majdanku. Z Terezína bylo do Trawniků 12. června 1942 deportováno 1000 osob transportem AAk. K uctění památky zavražděných byl na návsi obce postaven pomník.

Nádraží Trawniki.

Také Rejowiec sloužil v letech 1942 a 1943 jako ghetto. Dnes úpravná obec s ukázkami východopolské architektury byla za války místem věznění několika tisíc židů a také konečnou stanicí terezínského transportu Ap, vypraveného 18. dubna 1942. V obci je umístěn pomník, připomínající nedávnou historii.

Zamošč je pevnostní město se zachovaným renesančním centrem a je vyhlášenou památkou UNESCO. Před válkou tvořili židé ve městě a okolí 50 procent veškerého obyvatelstva. Za války zde bylo vytvořeno ghetto, kde spolu s polskými židy bylo vězněno i 2000 terezínských vězňů, kteří přijeli do Zamošče koncem dubna 1942 transporty Ar a As. Většina vězňů byla deportována do vyhlazovacích táborů Chelmno, Belžec aj. V Zamošči není žádná památka, která by tuto část historie města připomínala.

Má další cesta vedla do Izbice. V izbickém ghettu byli vedle polských židů také účastníci transportů Aa a Ab vypravené z Terezína 11. a 17. března a zčásti transportu Aq z 27. dubna 1942. Izbica byla pro většinu z nich jen průchozí stanicí, odkud byli deportováni do vyhlazovacích táborů Majdanek, Belžec, Chelmno nebo Sobibor. Zřejmě pohnutou historii obce připomíná velký pomník se třemi letopočty: 1920, 1939 a 1946, začátek čtyřicátých let však nepřipomíná.

Nádraží Izbica.

Poslední místo, které jsem navštívil byl Belžec. Na belžecké železniční rampě vystoupilo v roce 1942 několik set tisíc lidí, ale nikdo nenastupoval. Na přelomu let 1941 a 1942 založil nedaleko obce SS Hauptsturmführer Christian Wirth vyhlazovací tábor, kam převedl své bohaté zkušenosti s hromadným zabíjením bezbranných, které získal jako velitel ústavů eutanasie v Říši. Byl to surovec, který s oblibou šlehal jezdeckým bičíkem přes obličej vězně i esesáky nižší šarže. Belžecký vyhlazovací tábor byl v provozu od února do listopadu 1942 a byl určen především pro polské židy. Počet obětí se odhaduje na půl milionu. V táboře bylo několik dřevěných budov sloužících jako ubikace pro esesáky a malý počet vězňů sonderkommanda, pracujících většinou při třídění pozůstalostí obětí. V jediné zděné budově byly plynové komory, v nichž se používal se kysličník uhelnatý, Wirthův oblíbený plyn, který se tvořil v ukořistěném sovětském tanku. Ke konci roku 1942 přestaly přijíždět transporty a bylo zahájeno pálení ostatků obětí z hromadných hrobů. Poté byly všechny budovy zbourány a terén byl zalesněn. Do dnešních dnů se zachovala pouze železniční rampa. Do Belžece žádný přímý transport z Terezína nepřijel, čeští vězni se tam mohli dostat případně z jiných táborů.

Belžec.

Dojem z prohlídky tohoto místa lze sotva sdělit. Nikde žádný pomník nebo pamětní deska připomínající, co se zde odehrálo. O to výmluvněji působí zrezivělé koleje, vysoká tráva a betonové elektrické svítilny, které vypadají jako by vyrostly mezi stromy v lese.

Návštěvou Belžece jsem zakončil svou cestu po stopách terezínských transportů v Polsku.

Last Update: 19. 9. 2000
Contact: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz