Skip to main content
Terezin Initiative: about TI | newsletter TI
Terezin Initiative Institute: about TII | publications | database | refugees | library
home > about TI > newsletter TI > nr. 17

Čeští žáci se dozvídají o holocaustu

Konference Fenomén holocaust, která se konala v říjnu 1999 na Pražském hradě (viz minulé číslo čas. Terezínská iniciativa), ale i další aktivity směřující k rozšíření znalostí o holocaustu mezi českou mládeží, začínají přinášet první ovoce. Do konce letošního školního roku je již přihlášeno 49 školních skupin k návštěvě Památníku Terezín, čímž je kapacita Muzea plně vyčerpána. Tyto návštěvy jsou dotovány Terezínskou iniciativou a vzdělávací oddělení Památníku jim poskytuje velkou péči a pozornost.

Prohlídka je věnována především bývalému ghettu a zaměřena na osudy Židů za druhé světové války. a posléze končí Malou pevností. Kromě toho je několik tříd přihlášeno na rozsáhlejší studijní projekty (např. Zmizelí sousedé, Hledání stop), které se zabývají zvláště osudy Židů z regionu školy a zahrnují i dvoudenní studijní pobyt ve Středisku setkávání mládeže v Magdeburských kasárnách.

Od ledna letošního roku tam probíhají i vícedenní semináře pro české učitele o výuce holocaustu (obvykle od pátku do neděle). I tyto semináře pořádá - a nutno říci velmi dobře - výchovné oddělení PT. Na tyto semináře je do konce školního roku přihlášeno asi 500 učitelů. Terezínská iniciativa zajišťuje pro tyto semináře besedy s bývalými vězni, což zajišťují dobrovolníci z TI. Mimochodem, nechcete se také zúčastnit?

Samozřejmě běží i nadále německé projekty, a to nejen pobyty školních skupin, ale i učitelské semináře, které rovněž organizuje výchovné oddělení spolu s dobrovolníky z Aktion Sühnezeichen a Gedenkdienst.

Asi si málokdo umí představit, jaký obrovský příval práce se tím nahrnul na několik málo pracovníků výchovného oddělení a Muzea ghetta Památníku Terezín a jaká organizační i odborná práce s přípravou materiálů za tím vším stojí.

A tak si myslím, že bychom měli na jejich práci pohlížet s velkým uznáním a poděkovat zejména Mgr. Chládkové, na níž především leží zodpovědnost a spousta práce s hladkým průběhem všech těchto akcí. Avšak nejen jí, ale i všem ostatním pracovníkům, kteří se podílejí na tom, aby se česká mládež dozvěděla o krutém osudu Židů za války.

Dosud se o tom ve školách dlouho a úspěšně mlčelo.

Last Update: 30. 6. 2000
Contact: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz