Skip to main content
Terezin Initiative: about TI | newsletter TI
Terezin Initiative Institute: about TII | publications | database | refugees | library
home > about TII > publications > survey

Sociologický průzkum znalostí středoškoláků o Terezíně a holocaustu

Rozsah zájmu o události za 2. světové války

Zjištění rozsahu zájmu studentů o události za 2. světové války, mezi které patří i dějiny holocaustu a Terezína, jsme považovali za výchozí bod pro zkoumání jejich dalších názorů. Vycházeli jsme z hypotézy, že studentí středních škol neprojevují v současnosti velký zájem o historii a že i události nedávné doby, jichž nebyli přímými účastníky, jsou jim vzdáleny.

Zájem dotazovaných středoškoláků o období 2. světové války je následující:

16,9 %
jeví údajně o události za 2. světové války zájem,
35,7 %
má o tuto problematiku pouze občasný zájem,
26,5 %
někdy projevuje o tuto problematiku zájem - jak kdy,
14,3 %
má malý zájem a
6,6 %
vyjadřuje nezájem.
Nedomníváme se, že jde o příliš pozitivní ukazatele, i když propočítaný V-koeficient vykazuje hodnotu 0,317, tj. střední pozitivní hodnocení. Problematickou se ukazuje ona pětina středoškoláků, kteří projevují malý zájem až nezájem o dění za 2. světové války.

Dále jsme zjišťovali, jak se tento zájem liší u jednotlivých skupin respondentů. Informace jsou obsaženy v tabulce č. 2 v příloze. Ukázalo se, že:

  • chlapci projevují výrazně vyšší zájem o uvedené události než dívky, téměř čtvrtina dívek deklarovala svůj malý zájem nebo nezájem,
  • malý zájem projevují zejména studenti integrovaných středních škol, o trochu vyšší je zájem studentů středních odborných učilišť, zatímco studenti ostatních typů středních školy jsou přibližně na stejné úrovni, tj. něco více než polovina z nich deklaruje občasný až značný zájem, přibližně čtvrtina se o tyto události zajímá příležitostně a okolo 15% respondentů má o tyto otázky malý zájem až nezájem,
  • rozdíly v zájmu studentů podle věkových ročníků nejsou příliš výrazné, patrný jen je zřetelnější pokles zájmu u respondentů ve věku 18 a více let, přičemž míra nezájmu je přibližně shodná.
Domníváme se, že na zájem studentů o události 2. světové války je do jisté míry ovlivňován typem domácnosti, ve které žijí. Rozdíly mezi respondenty z jednotlivých typů domácností jsou patrné z tabulky č. 6. Snížený zájem projevují především respondentí z neúplných domácností, největší naopak respondenti ze zaměstnaneckých domácností.

Tabulka č. 6: Vztah mezi typem domácnosti a rozsahem zájmu o dění za 2, světové války

typ domácnostičastoobčasjak kdymálonezájemn
dělnická20,030,627,114,18,2109
zaměstnanecká23,532,228,213,42,7190
podnikatelská13,529,735,216,25,447
smíšená13,141,925,612,86,6369
zemědělská28,628,514,314,314,39
neúplná12,234,022,022,09,852

Shrnutí: U středoškoláků sice existuje určitý zájem o události 2. světové války, pozitivní zájem projevuje zhruba polovina z nich, ale zhruba třetina naopak projevuje v tomto směru nezájem, který je výraznější u dívek než u hochů. Se zřetelem na druh školy mohou být v tomto směru jisté nedostatky ve výuce zejména na středních integrovaných školách, případně na středních odborných učilištích. Je možné usuzovat, že na probuzení či naopak na potlačení zájmu má jistý, patrně nezanedbatelný vliv i prostředí domácnosti, ve které respondent žije: nižší zájem prokazují zejména respondenti z neúplných domácností.

Last Update: 20. 7. 2000
Contact: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz