Preskoc hlavicku stranky
Terezínská iniciativa: TI | časopis TI
Institut Terezínské iniciativy: ITI | publikace | databáze | uprchlíci | knihovna
start > TI > časopis TI > pamětní číslo 1941-2001

Coco Schumann a jeho band

Tak se jmenoval poslední program, koncert, v Terezíně v úterý 16. října 2001. Sliboval vystoupení bývalého člena terezínského jazzového souboru Ghetto Swingers, Coco Schumanna, se třemi dalšími německými muzikanty. Tehdy devatenáctiletý mladík přijel do Terezína z Berlína v roce 1943, ale už to byl zapálený jazzman. V souboru, pod vedením Fricka Weisse a později Martina Romana, vystupoval jako hráč na bicí.

Představení po tolika letech v Terezíně, bylo velmi lákavé, neboť tato jazzová skupina je známá nejen v Německu, ale i jinde ve světě. Schumann už v ní nehraje na bicí, ale v rukou drží kytaru.

Coco Schumann.

Už samotný začátek koncertu naznačil jistou mimořádnost představení, neboť hlavní aktér, kterému je dnes 77 let, provázený bouřlivým potleskem, na pódium doslova vpadl, když zakopl o praktikábl, který nahrazoval schůdky.

Ale všechno dobře dopadlo a muzikanti nám předvedli víc než hodinový program klasického jazzu 30. let, jak jsme jej dobře znali. Zpočátku sice působili trochu rezervovaně, nakonec to ale k naší velké radosti přece jen pořádně rozbalili.

Když jsem ještě chodila na maturitní a podobné plesy svých dcer, hrálo se tam rodičům k mému překvapení obvykle skladby, jako je Bábinčin maršovský valčík (obávám se, že tak je tomu dodnes).

Naše generace však vyrostla právě s tímto rytmickým a melodickým jazzem, kterému se tak příjemně naslouchá a při němž se tak nádherně tančilo . . .

Coco Schumann byl v září 1944 deportován do Osvětimi, při likvidaci tábora v lednu 1945 dál do Kauferingu, kde byl v dubnu 1945 osvobozen Američany.

Na koncert Coco Schumanna přijeli studenti dvou gymnázií z Berlína. Na jeho počest zahráli a zazpívali několik izraelských a židovských písní.

Bylo to nečekané překvapení a krásné zakončení dne nabitého mnoha kulturními událostmi a pietními vzpomínkami.

Jak řekl jeden z účastníků těchto pietních dnů: Je to pro mne určitým zadostiučiněním a snad i trochu příslibem do budoucnosti lepšího světa slyšet, s jakým zanícením zpívají a hrají němečtí studenti v Terezíně izraelské a židovské písně.

Poslední změna: 23. 2. 2002
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz