Preskoc hlavicku stranky
Terezínská iniciativa: TI | časopis TI
Institut Terezínské iniciativy: ITI | publikace | databáze | uprchlíci | knihovna
start > TI > časopis TI > č. 16

Alespoň jméno

V květnu letošního roku odhalil starosta Drážďan Klaus Gaber v urnovém háji na hřbitově v Drážďanech-Tolkewitzu památník na společném hrobě dvou set třinácti obětí umučených nacisty v koncentračních táborech Schwarzheide a Flossenbürg.

Na památníku je nápis v osmi jazycích včetně češtiny a hebrejštiny tohoto znění: Obětem nacionálního socialismu v koncentračních táborech Schwarzheide a Flossenbürg.

Na osmi bronzových tabulích jsou odlita jména zde pohřbených vězňů. Alespoň ta.

Pietního aktu se zúčastnili bývalí vězňové obou táborů, zástupci vyslanectví zemí, jejichž občané jsou zde pohřbeni, zástupci zdejší židovské obce a další hosté.

K památníku jsme položili květiny za Federaci židovských obcí v ČR, za Židovskou obec v Praze a Teplicích a kytice od spoluvězňů. Kytici státu Izrael položila k památníku paní Miriam Shomatová, generální konzulka Izraele v Berlíně.

Pietní akt odhalení pomníku a desek se jmény umučených zahájil projevem Klaus Gaber, starosta Drážďan, potom se pomodlil evangelický farář p. Reiman. Náš kantor p. Mikuláš Roth přednesl El mole rachamim a člen Židovské obce v Drážďanech p. Wagner se pomodlil Kadiš.

Bývalí vězňové koncentračních táborů Miloš Volf, Richard Svoboda a Hanuš Gärtner přednesli krátké projevy. Součástí obřadu bylo také předání knihy našeho spoluvězně Jiřího Fränkla Hořící nebesa a Zprávy o koncentračním táboře Schwarzheide, obojího v německém znění. Knížku i zprávu si vyžádali zástupci města a budou je používat při výchově a vzdělávání nové generace.

Pietní akt u památníku zakončili trubači místního sboru Mendelssohnovými melodiemi a písní Šalom chaverim.

Neznáme místa skonu a ni hrobu svých rodičů a prarodičů. Ve vašich hrobech, bratři, opatrujeme též hroby a památku svých rodin.

Poslední změna: 18. 11. 1999
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz