Preskoc hlavicku stranky
Terezínská iniciativa: TI | časopis TI
Institut Terezínské iniciativy: ITI | publikace | databáze | uprchlíci | knihovna
start > ITI > publikace

Třetí svazek Terezínské pamětní knihy

Theresienstädter Gedenkbuch. Die Opfer der Judendeportationen aus Deutschland nach Theresienstadt, 1942 - 1945

Po dvou svazcích Terezínské pamětní knihy zahrnující židovské obyvatele českých zemí deportované do Terezína a dalších táborů vydal Institut Terezínské iniciativy v nakladatelství  Academia další svazek se jmény a osudy terezínských vězňů z Německa.

Tento svazek z řady Terezínských pamětních knih je věnován všem, kteří se stali obětmi židovských deportací z území Německa do Terezína, bez ohledu na jejich národnost, vyznání a státní občanství. Na jejích stránkách jsou zachycena jména 42 124 Židů, odvlečených v letech 1942 až 1945 do Terezína v celkem 329 transportech z 19 německých deportačních oblastí (Berlín, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Drážďany, Hamburk, Düsseldorf, Hannover, Wroclav, Dortmund, Münster, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart, Královec, Kassel, Lipsko, Darmstadt, Opole, Magdeburg, Gdaňsk).

Při sestavování této pamětní knihy nás vedla touha, aby zůstala zaznamenána a dokumentována historická pravda o nacistickém konečném řešení židovské otázky, aby i budoucí generace chápaly, že za každým z šesti milionů zavražděných Židů byl člověk, lidská osobnost se jménem a nezadatelným právem na život a lidskou důstojnost, že vyhlazení šesti milionů lidí znamenalo šest milionů jednotlivých vražd, vražd dětí, žen i starců. Obětem, které byly zahubeny pouze pro svůj židovský původ a nikdy nenalezly pokojný hrob, jsme v této pamětní knize chtěli vybudovat alespoň symbolický pomník. Proto jsme záznam o každé ze zavražděných obětí stylizovali jako epitaf na symbolickém náhrobku.

Jmenné seznamy v této pamětní knize neobsahují pouze ty, kteří kalvárii konečného řešení židovské otázky nepřežili, kteří byli zavražděni v plynových komorách, zemřeli hladem, byli umučeni otrockou prací. Vedle nich uvádíme též jména těch terezínských vězňů, kteří se často za přispění náhody dožili porážky nacistického Německa. Většina přeživších terezínských vězňů z německých transportů byla osvobozena v Terezíně. Z východních transportů, do kterých bylo zařazeno 15 880 německých vězňů, se konce války dožilo pouze 194 z nich. I ti jistě mají být zaznamenáni v této pamětní knize.

Editoři při přípravě tohoto svazku Terezínské pamětní knihy stáli před otázkou, jak uspořádat jmenné seznamy vězňů, aby jejich svědectví o hrůze a rozsahu konečného řešení bylo co nejvýmluvnější. Rozdělení podle jednotlivých transportů do Terezína, které bylo použito v předchozích dvou svazcích, nebylo vzhledem k velkému počtu německých transportů a jejich odlišné struktuře a velikosti použitelné. Proto byly seznamy vězňů rozděleny do 19 kapitol podle jednotlivých německých deportačních oblastí. Zvláštní kapitolu tvoří seznam 25 dětí, které se v Terezíně narodily rodičům, deportovaným některým německým transportem.

Pamětní kniha je uvedena přehledem dějin terezínského ghetta, jeho místa v nacistické protižidovské vyhlazovací politice a zhodnocením místa vězňů z Německa v terezínském nuceném společenství.

Pokračujeme pak přehledem o archivních i tištěných pramenech využitých při sestavování Terezínské pamětní knihy a o strategii, která byla pro její přípravu a pro shromáždění základních údajů o všech více než 150 tisících terezínských vězních kolektivem historiků, archivářů a programátorů zvolena.

Další kapitola je věnována popisu německých deportačních oblastí. Obsahuje pro každou oblast seznam všech transportů do Terezína spolu s podrobnějšími statistickými údaji, přehled o regionu, ze kterého deportovaní pocházeli, a informace o specifických problémech, s nimiž se editoři při sestavování jmenných seznamů pro danou oblast setkali.

Pro lehčí orientaci jsme dále zařadili chronologický přehled všech židovských transportů do Terezína i z Terezína, včetně protektorátních a sudetských, rakouských, holandských, dánských a slovenských transportů. Dlouhý seznam transportů ilustruje také širší roli Terezína v konečném řešení.

Jmenné seznamy seznamy jsou rozděleny podle deportačních oblastí, z nichž byli terezínští vězňové deportováni. Uvnitř jednotlivých oblastí jsou seznamy rozděleny podle osudů na seznamy zemřelých, osvobozených a těch, jejichž osud se editorům nepodařilo zjistit. Záznam o každé osobě zahrnuje příjmení a jméno, datum narození, transport do Terezína a osud, případně datum a místo úmrtí a transport z Terezína.

Poslední změna: 18. 8. 2000
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
Webmaster: www_admin@terezinstudies.cz